Google Maps Easy - en to cs_CZ translation catalogue (541 entries)

en: %s is already registered
cs_CZ: %s je již registrováno

en: %s is not plugin module
cs_CZ: %s není zásuvný modul

en: 1. Go to Appearance -> Widgets in the WordPress navigation menu.<br />2. Find the Google Maps Easy in the list of available widgets.<br />3. Drag the Google Maps Easy widget to widget area, which you need.<br />4. Choose the map for widget and configure the settings - Widget Map width and height.<br />5. Click 'Save'.
cs_CZ: 1. V nabídce navigace WordPress přejděte na položku Vzhled -> Widgety. <br />2. Najděte službu Google Maps Easy v seznamu dostupných widgetů.<br />3. Přetáhněte Widget Google Maps do widgetu, kde ji potřebujete.<br />4. Zvolte mapu do widgetu a nastavte šířku a výšku mapy pro widget.<br /> 5. Klikněte na tlačítko Uložit.

en: <h3>Hey, I noticed you just use %s over a week - that's awesome!</h3><p>Could you please do me a BIG favor and give it a 5-star rating on WordPress? Just to help us spread the word and boost our motivation.</p>
cs_CZ: <h3>Ahoj, všimli jsme si, že používáš %s již přes týden - to je skvělé!</h3><p>Mohl bys nám, prosím, udělat VELKOU laskavost a ohodnotit náš plugin pěti hvězdičkami? Každá zmínka a dobré hodnocení může posílit naši motivaci.</p>

en: <h3>More than eleven days with our %s plugin - Congratulations!</h3>
cs_CZ: <h3>Více než jedenáct dní s našim pluginem %s - blahopřejeme!</h3>

en: <p>And today, if you want, - you can help us. This is really simple - you can just add small promo link to our site under your maps. This is small step for you, but a big help for us! Sure, if you don't want - just skip this and continue enjoy our software!</p>
cs_CZ: <p>A právě dnes nám můžete pomoci, pokud chcete. Je to opravdu jednoduché - stačíjen přidat malý propagační odkaz na naše stránky pod vašimi mapami, což je pro vás maličkost , ale nám to hodně pomůže! Samozřejmě pokud nechcete, prostě přeskočte tento krok a pokračujte v užívání našeho softwaru!</p>

en: <p>On behalf of the entire <a href='https://supsystic.com/' target='_blank'>supsystic.com</a> company I would like to thank you for been with us, and I really hope that our software helped you.</p>
cs_CZ: <p>Jménem celé společnosti <a href='https://supsystic.com/' target='_blank'> supsystic.com </a>bysme Vám chtěli poděkovat za to, že jste s námi a doufáme, že Vám náš software pomohl.</p>

en: API Domain
cs_CZ: Doména API

en: Absolute
cs_CZ: Celkem

en: Activate the toolbar for search Places (restaurants, schools, museums, etc.) on the map. Use the shortcode to display toolbar on wherever you need, but toolbar must be placed on the same page as its map.
cs_CZ: Aktivujte panel nástrojů pro vyhledávání míst (restaurace, školy, muzea atd.) Na mapě. Použijte zkrácený kód pro zobrazování panelu nástrojů tam, kde potřebujete, ale panel nástrojů musí být umístěn na stejné stránce jako jeho mapa.

en: Active
cs_CZ: Aktivní

en: Adapt map to screen height
cs_CZ: Upravit mapu na výšku obrazovky

en: Add Category
cs_CZ: Přidat kategorii

en: Add Checkbox
cs_CZ: Přidat zaškrtávací políčko

en: Add Color
cs_CZ: Přidat barvu

en: Add Item
cs_CZ: Přidat položku

en: Add KML layers
cs_CZ: Přidat vlastní vrstvy KML

en: Add Map
cs_CZ: Přidat mapu

en: Add New
cs_CZ: Přidat novou

en: Add New Point
cs_CZ: Přidat nový bod

en: Add Point
cs_CZ: Přidat bod

en: Add Print button to markers info window
cs_CZ: Přidat tlačítko Tisk do info okna značky

en: Add Radio Button
cs_CZ: Přidat zaklikávací tlačítko

en: Add a button at marker info window to get direction from the entered address to the marker. If Show route data option is enabled - the total route time and distance will be shown by click on the route polyline.
cs_CZ: Přidejte tlačítka do info okna značky, pro získání trasy od zadané adresy ke značce. Pokud je povolena možnost Ukázat údaje o trase, celková doba trasy a vzdálenost se zobrazí kliknutím na křivku trasy.

en: Add a button on map to open it full screen.
cs_CZ: Přidat na mapu tlačítko celoobrazovkového režimu.

en: Add a layer of bike paths, suggested bike routes and other overlays specific to bicycling usage on top of the given map.Dark green routes indicated dedicated bicycle routes. Light green routes indicate streets with dedicated bike lanes. Dashed routes indicate streets or paths otherwise recommended for bicycle usage.
cs_CZ: Přidejte vrstvu cyklostezek, doporučené cyklistické trasy a další body specifické pro cyklistiku na vrchu dané mapy. Tmavě zelené trasy jsou vyhrazené pro bicykly. Světle zelené trasy ukazují ulice s vyhrazeným jízdním pruhem pro bicykly. Čárkované trasy ukazují ulice nebo cesty, které jsou doporučeny pro bicykly.

en: Add by Click
cs_CZ: Přidat kliknutím

en: Add custom map controls to the map.
cs_CZ: Přidat Vlastní nastavení ovládacích prvků do mapy.

en: Add markers on frontend
cs_CZ: Přidat značky do mapy

en: Add more files
cs_CZ: Přidat více souborů

en: Add real-time traffic information to your map.
cs_CZ: Přidejte do vaší mapy info o cestách.

en: Add your
cs_CZ: Přidejte svou

en: Address
cs_CZ: Adresa

en: Address is empty or not match
cs_CZ: Adresa není vyplněna nebo neodpovídá

en: All Maps
cs_CZ: Všechny mapy

en: All available languages are provided with the Supsystic Google Maps plugin. If your language isn't available, your plugin will be in English by default.<br /><b>Available Translations: English, Polish, German, Spanish, Russian</b><br />Translate or update a translation Google Maps WordPress plugin in your language and get a Premium license for FREE. <a target='_blank' href='%s'>Contact us</a>.
cs_CZ: Plugin Supsystic Google Maps je poskytován ve všech dostupných jazycích. Pokud váš jazyk není k dispozici, plugin bude ve výchozím nastavení v angličtině.<br /><b>Dostupné překlady: angličtina, polština, němčina, španělština, ruština</ b><br />Přeložte nebo aktualizujte překlad pluginu Google Maps WordPress do vašeho jazyka a získejte licenci Premium ZDARMA. <a target='_blank' href='%s'>Kontaktujte nás</a>.

en: All news and info
cs_CZ: Všechny novinky a info

en: Animation
cs_CZ: Animace

en: Appearance
cs_CZ: Vzhled

en: Apply
cs_CZ: Použít

en: Apply To
cs_CZ: Použít nastavení

en: Attributes
cs_CZ: Atributy

en: Auto
cs_CZ: Automaticky

en: Available in PRO
cs_CZ: Dostupné ve verzi PRO

en: Background Color
cs_CZ: Barva pozadí

en: Background color
cs_CZ: Barva pozadí

en: Backup Plugin
cs_CZ: Zálohovací plugin

en: Backup and Restore WordPress Plugin by Supsystic provides quick and unhitched DropBox, FTP, Amazon S3, Google Drive backup for your WordPress website.
cs_CZ: Zálohování a obnovení pluginů Supsystic do WordPressu poskytuje rychlé a plynulé spojení pro DropBox, FTP, Amazon S3, zálohu na disku Google pro vaší webovou stránku WordPressu.

en: Base Clusterization
cs_CZ: Základní sjednocování

en: Be closer to your visitors and customers with Live Chat Support by Supsystic. Help you visitors, support them in real-time with exceptional Live Chat WordPress plugin by Supsystic.
cs_CZ: Buďte v kontaktu s vašimi návštěvníky a zákazníky s Live Chatem od Supsystic. Pomáhejte návštěvníkům, poskytujte podporu v reálném čase s výjimečným Pluginem Live Chat Supsystic.

en: Bicycling Layer
cs_CZ: Vrstva s cyklostezkami

en: Boost us
cs_CZ: Pomozte nám

en: Bottom Center
cs_CZ: Dole uprostřed

en: Bottom Left
cs_CZ: Dole vlevo

en: Bottom Right
cs_CZ: Dole vpravo

en: Bounce
cs_CZ: Nadskočení

en: Brands
cs_CZ: Značka

en: By default double left click on map will zoom it in. But you can change this here.
cs_CZ: Ve výchozím nastavení dvojklikem levého tlačítka myši přiblížíte mapu. Změnit nastavení můžete zde.

en: CSV Options
cs_CZ: Volby CSV

en: Can not create module directory. Try to set permission to
cs_CZ: Nelze vytvořit složku pro soubory modulu. Zkuste přenastavit práva na

en: Can not detect import list type
cs_CZ: Nelze zjistit typ importovaného seznamu

en: Can not find fields names
cs_CZ: Nelze najít názvy polí

en: Can not send email - problem with send server
cs_CZ: Nelze poslat e-mail, chyba odchozího serveru

en: Cannot get image
cs_CZ: Nelze získat obrázek

en: Cannot remove marker
cs_CZ: Nelze odstranit značku

en: Cannot remove markers
cs_CZ: Nelze odstranit značky

en: Captcha for admin login
cs_CZ: Google Captcha pro přihlášení admina

en: Categories
cs_CZ: Kategorie

en: Category ID
cs_CZ: Kategorie ID

en: Category Title
cs_CZ: Titulek kategorie

en: Center on current opened marker
cs_CZ: Vystředit mapu na aktuálně otevřenou značku

en: Center on current user location
cs_CZ: Vycentrovat na aktuální pozici uživatele

en: Change street view control position on map
cs_CZ: Změnit pozici ovládacího prvku Street view na mapě

en: Change type control position on map
cs_CZ: Změna pozice ovládacího prvku zobrazení mapy

en: Change zoom control position on map
cs_CZ: Změnit pozici ovládacího prvku přiblížení

en: Check <a target='_blank' href='%s'>documentation</a> and FAQ section. If you can't solve your problems - <a target='_blank' href='%s'>contact us</a>.
cs_CZ: Podívejte se na <a target='_blank' href='%s'>dokumentaci</a> a sekci Nejčastější otázky. Pokud ani toto nevyřeší váš problém, <a target='_blank' href='%s'>kontaktujte nás</a>.

en: Check It out
cs_CZ: Podívejte se

en: Check all FAQs
cs_CZ: Prohlédnout Nejčastější otázky

en: Check files and directories write permissions
cs_CZ: Zkontrolujte si oprávnění k zápisu u souborů a adresářů

en: Check out <a href='%s' target='_blank' class='button button-primary' data-statistic-code='hide'>our other Plugins</a>! Years of experience in WordPress plugins developers made that list unbreakable!
cs_CZ: Podívejte se na <a href='%s' target ='_blank' class='button button-primary' data-statistic-code='hide'>naše další pluginy</a>! Roky zkušeností našich vývojářů pluginů pro WordPress rozšířily tento seznam o pěkných pár položek!

en: Choose Icon
cs_CZ: Vybrat ikonku

en: Choose marker category
cs_CZ: Vybrat kategorii značek

en: Choose the appearance type of infowindow.
cs_CZ: Zvolte typ vzhledu infowindow.

en: Circle
cs_CZ: Kruh

en: Clear
cs_CZ: Vymazat

en: Clear All
cs_CZ: Vymazat vše

en: Click to set field &quot;id&quot; and &quot;class&quot;
cs_CZ: Klikněte pro nastavení ID a třídy CSS;

en: Clone selected
cs_CZ: Duplikovat vybrané

en: Cluster Area Size
cs_CZ: Vzdálenost pro sjednocování

en: Cluster Icon
cs_CZ: Ikona sjednocování

en: Code
cs_CZ: Kód

en: Coming Soon Plugin
cs_CZ: Plugin Coming soon (Již brzy)

en: Coming soon page with drag-and-drop builder or under construction | maintenance mode to notify visitors and collects emails.
cs_CZ: Stránka s oznámením o rekonstrukci, nebo o výstavbě |režim údržby, který upozorní návštěvníky a shromažďuje e-maily.

en: Contact Form Plugin
cs_CZ: Plugin Kontaktní formulář

en: Contact form
cs_CZ: Kontaktní formulář

en: Control view for map type - you can see it in left upper corner by default
cs_CZ: Režim zobrazení mapy - ve výchozím nastavení je v pravém horním rohu

en: Controls position
cs_CZ: Pozice ovládacích prvků

en: Controls type
cs_CZ: Typ ovládácích prvků

en: Cool WordPress plugins from supsystic.com developers. I tried %s - and this was what I need! #supsystic.com
cs_CZ: Stylové pluginy pro WordPress od vývojářů supsystic.com. Vykoušel jsem %s - a je to přesně, co potřebuji! # supsystic.com

en: Country
cs_CZ: Země

en: Create and manage beautiful data tables with custom design. No HTML knowledge is required.
cs_CZ: Vytvořte a spravujte krásné tabulky s vlastním designem. Žádné znalosti  HTML kódu nejsou potřeba.

en: Create online membership community with custom user profiles, roles, FrontEnd registration and login. Members Directory, activity, groups, messages.
cs_CZ: Vytvote si online členství ve skupině Supsystic s vlastním uživatelským profilem, rolemi, registrací přes UI a přihlášení. Seznam členů, aktivity, skupiny, zprávy.

en: Creating slideshows with Slider plugin is fast and easy. Simply select images from your WordPress Media Library, Flickr, Instagram or Facebook, set slide captions, links and SEO fields all from one page.
cs_CZ: Vytváření slideshows s pluginem Slider je rychlé a snadné. Stačí vybrat obrázky z knihovny WordPress, Flickeru, Instagramu nebo Facebooku, nastavit titulky, odkazy a pole SEO, to všechno v jedné stránce.

en: Creation date
cs_CZ: Datum vzniku

en: Custom Map Controls
cs_CZ: Vlastní nastavení ovládacích prvků mapy

en: Data Tables Generator
cs_CZ: Generátor datových tabulek

en: Database error detected
cs_CZ: Nalezena chyba databáze

en: Database error. Please contact your developer.
cs_CZ: Chyba databáze. Kontaktujte výrobce.

en: Default
cs_CZ: Výchozí

en: Default Icon
cs_CZ: Předvolená ikona

en: Delete
cs_CZ: Vymazat

en: Delete Figure
cs_CZ: Vymazat obrázek

en: Delete Heatmap Layer
cs_CZ: Vymazat vrstvu s mapou koncentrace

en: Delete Map
cs_CZ: Vymazat mapu

en: Delete Marker
cs_CZ: Vymazat značku

en: Delete markers
cs_CZ: Smazat značky

en: Delete selected
cs_CZ: Vymazat vybrané

en: Delimiter
cs_CZ: Oddělovač

en: Description
cs_CZ: Popis

en: Description Font Size
cs_CZ: Velikost písma obsahu

en: Description Of Marker
cs_CZ: Popis značky

en: Description of Shape
cs_CZ: Popis tvaru

en: Destination
cs_CZ: Oblast

en: Digital Publication Plugin
cs_CZ: Plugin pro digitální publikace

en: Digital Publication WordPress Plugin by Supsystic for Magazines, Catalogs, Portfolios. Convert images, posts, PDF to the page flip book.
cs_CZ: Plugin Supsystic pro digitální publikace jako časopisy, katalogy, portfolia. Převod obrázků, příspěvků, PDF do otáčecí knihy.

en: Dimensions
cs_CZ: Rozměry

en: Directions Button
cs_CZ: Ovládací tlačítka

en: Disable WP Editor
cs_CZ: Vypnout WP editor

en: Display all map markers - as list below Your map. This will help your users get more info about your markers and find required marker more faster.
cs_CZ: Zobrazit všechny značky v přehledném seznamu pod mapou. To pomůže uživatelům získat více informací o vašich značkách a rychleji vyhledávat.

en: Display as image
cs_CZ: Zobrazit jako obrázek

en: Display custom Google Maps. Set markers and locations with text, images, categories and links. Customize google map in a simple and intuitive way.
cs_CZ: Zobrazuje vlastní mapy Google. Vytvořte značky a umístění s textem, obrázky, kategoriemi a odkazy. Přizpůsobte Google mapu jednoduchým a intuitivním způsobem.

en: Display the public transit network of a city on your map. When the Transit Layer is enabled, and the map is centered on a city that supports transit information, the map will display major transit lines as thick, colored lines.
cs_CZ: Zobrazí síť veřejné dopravy ve městě na vaší mapě. Pokud je povolena Vrstva mapy s MHD, a mapa je vystředěna na město, které podporuje zobrazení informací o dopravě, na mapě budou linky MHD vidět jako tlusté barevné čáry.

en: Displays Most Viewed Products
cs_CZ: Zobrazit nejprohlíženější produkty

en: Documentation
cs_CZ: Dokumentace

en: Done
cs_CZ: Hotovo

en: Double click to zoom
cs_CZ: Přiblížení dvojitým kliknutím myši

en: Download
cs_CZ: Stáhnout

en: Draggable
cs_CZ: Možnost přetažení

en: Drop
cs_CZ: Spadnutí

en: Dropdown Menu
cs_CZ: Rozbalovací menu

en: Edit
cs_CZ: Editovat

en: Email
cs_CZ: E-mail

en: Empty Params
cs_CZ: Zadejte parametry

en: Empty data in file
cs_CZ: Soubor neobsahuje žádná data

en: Empty data to save option
cs_CZ: Vymažte data pro uložení volby

en: Empty or Invalid Map ID
cs_CZ: Nevyplněné nebo neplatné ID mapy

en: Empty or invalid ID
cs_CZ: Nevyplněné nebo neplatné ID

en: Empty or invalid marker ID
cs_CZ: Nevyplněné nebo neplatné ID značky

en: Empty url
cs_CZ: Prázdné URL

en: Enable KML layers filter
cs_CZ: Použít filtr vrstev KML

en: Enable for Membership
cs_CZ: Povoleno pro Členy

en: Enable or disable possibility to drag your map using mouse
cs_CZ: Aktivace nebo deaktivace možnosti přetahování mapy pomocí myši

en: Enable promo link
cs_CZ: Povolit propagační odkaz

en: Enter KML file URL
cs_CZ: Zadat URL adresu souboru KML

en: Error Activate module
cs_CZ: V aktivačním modulu je chyba

en: Error Activating module
cs_CZ: Při aktivaci modulu nastala chyba

en: Error Deactivation module
cs_CZ: Při deaktivaci modulu nastala chyba

en: Error inside google maps plugin.
cs_CZ: Vnitřní chyba pluginu Google maps.

en: Error module ID
cs_CZ: Chyba ID modulu

en: Exclude from Cluster
cs_CZ: Vyloučení z clusteru

en: Exclude marker from cluster if Markers Clusterization option is enabled.
cs_CZ: V případě, že je povolena možnost Clusterizace markerů, vyřadte značku z clusteru.

en: External plugin directory
cs_CZ: Externí adresář pluginu

en: FAQ and Documentation
cs_CZ: Nejčastější otázky a dokumentace

en: Featured Plugins
cs_CZ: Doporučené pluginy

en: Figure Description
cs_CZ: Popis tvaru

en: Figure Name
cs_CZ: Jméno tvaru

en: Figure Type
cs_CZ: Typ tvaru

en: Figure's points list: you can search the point by address (just start typing in Address field), type the Latitude and Longitude of point in appropriate fields or activate Add by Click button, and then draw figure on the map by clicking on it. Important! You must deactivate Add by Click button after ending of the draw.
cs_CZ: Seznam bodů obrázku: můžete vyhledat bod podle adresy (stačí zadat do pole adresa), zadat zeměpisnou šířku a délku bodu do příslušných polí nebo aktivovat tlačítko Přidat kliknutím a nakreslit obrázek do mapy postupným klikáním. Důležité: Musíte deaktivovat tlačítko Přidat kliknutím po ukončení kreslení.

en: Figures
cs_CZ: Obrázky

en: File not found
cs_CZ: Soubor nenalezen

en: File should contain more then 1 row, at least 1 row should be for headers
cs_CZ: Soubor by měl obsahovat více než 1 řádek, a minimálně 1 řádek by měla být hlavička

en: File uploaded with error code %s
cs_CZ: Soubor nahrán s kódem chyby %s

en: Fill Color
cs_CZ: Barva výplně

en: Fill Opacity
cs_CZ: Průhlednost výplně

en: Fit Bounds
cs_CZ: Vyplnit okraje

en: For allotted time (minutes)
cs_CZ: V daném čase (v minutách)

en: Full Features List
cs_CZ: Seznam všech funkcí

en: Full Screen Button
cs_CZ: Tlačítko celoobrazovkového režimu

en: General
cs_CZ: Základní

en: Get 300+ Themes with PRO
cs_CZ: Získejte více než 300 motivů s PRO verzí

en: Get it now!
cs_CZ: Získejte teď!

en: Get plugins bundle today and save over 80%
cs_CZ: Získejte sadu pluginů dnes a ušetříte více než 80%

en: Go
cs_CZ: Přejít

en: Google Map
cs_CZ: Mapa Google

en: Google Map Theme
cs_CZ: Téma Google mapy

en: Gradient
cs_CZ: Barevný přechod

en: Has Tab
cs_CZ: Obsahuje tabulku

en: Heatmap
cs_CZ: Mapa koncentrace

en: Heatmap ID
cs_CZ: ID mapy koncentrace

en: Heatmap Layer
cs_CZ: Vrstva s mapou koncentrace

en: Heatmap Layer points color gradient.
cs_CZ: Barevný přechod bodů vrstvy mapy koncentrace.

en: Heatmap Layer points opacity
cs_CZ: Průhlednost bodů vrstvy mapy koncentrace

en: Heatmap Layer points radius in pixels
cs_CZ: Poloměr vrstvy mapy koncentrace v px

en: Heatmap coordinates list
cs_CZ: Seznam souřadnic mapy koncentrace

en: Height
cs_CZ: Výška

en: Height of info window
cs_CZ: Výška info okna

en: Hello Supsystic Team!
cs_CZ: Ahoj týme Supsystic!

en: Hide Countries
cs_CZ: Skrýt země

en: Hide POI
cs_CZ: Skrýt záchytné body

en: Hide Sublayers at KML filter
cs_CZ: Skrýd podvrstvy ve filtru KML

en: Hide Tooltips of Markers
cs_CZ: Skrýt nápovědu u značek

en: Hide all administrative data about countries: names, borders etc.
cs_CZ: Skrýt všechna data zemí: název, hranice atd.

en: Hide description on mouse leave
cs_CZ: Skrýt popis po opuštění odkazu kurzorem myši

en: Hide description when mouse leaves the marker area
cs_CZ: Skrýt popis po opuštění oblasti kurzorem myši

en: Hide directory files listing
cs_CZ: Skrýt seznam souborů v adresáři

en: Hide the Points Of Interest - landmark or other object, the marked points on the map, for example: hotels, campsites, fuel stations etc.
cs_CZ: Skrýt záchytné body - orientační nebo jiný objekt, označené body na mapě, například: hotely, kempy, čerpací stanice atd.

en: Hide the tooltips, which displayed by mouse hover on markers' icons.
cs_CZ: Skrýt nápovědu zobrazující se po přejetí ikony značky myší.

en: Horizontal Bar
cs_CZ: Vodorovná lišta

en: How to add map in popup window?
cs_CZ: Jak přidat mapu do vyskakovacího okna?

en: How to add map into the site content?
cs_CZ: Jak přidat mapu do obsahu stránky?

en: How to create Google Maps API Key?
cs_CZ: Jak vytvořím API klíč pro Google mapy?

en: How to get PRO version of plugin for FREE?
cs_CZ: Jak získat zdarma PRO verzi pluginu?

en: How to use Google Maps Easy Widget?
cs_CZ: Jak používat Google Maps Easy ve widgetu?

en: How to zoom and center the initial map on markers?
cs_CZ: Jak přiblížit a vycentrovat aktuální mapu pro první zobrazení?

en: Html options
cs_CZ: Volby HTML

en: Hybrid
cs_CZ: Hybridní mapa

en: I already did
cs_CZ: Už jsem hodnotil

en: Icon
cs_CZ: Ikona

en: Icon no found
cs_CZ: Ikona nenalezena

en: Id of Marker's group
cs_CZ: ID skupiny značek

en: If there is no image tag in the marker description - this image will be used for displaying in the map's markers list
cs_CZ: Pokud k popisu značky není přiřazen žádný obrázek, bude použit tento obrázek pro zobrazení v seznamu značek mapy

en: If you are newbie - check all features on that page, if you are guru - please correct us.
cs_CZ: Pokud jste zde nový, zkontrolujte všechny funkce na této stránce, pokud jste guru, opravte nás prosím.

en: If you have many markers - you can have a problems with viewing them when zoom out for example: they will just cover each-other. Marker clusterization can solve this problem by grouping your markers in groups when they are too close to each-other.
cs_CZ: Pokud máte mnoho značek - můžete mít problémy s jejich zobrazováním na mapě, protože se budou vzájemně překrývat." Sjednocování značek tento problém řeší seskupením značek, které jsou příliš blízko sebe, do jedné skupiny.

en: Image height (in px)
cs_CZ: Výška obrázku (v px)

en: Image width (in px)
cs_CZ: Šířka obrázku (v px)

en: Import Kml Layer unique index
cs_CZ: Importování jedinečného indexu Kml Layer

en: Improve Free version
cs_CZ: Vylepšit Free verzi

en: Info Window
cs_CZ: Informační okno

en: Information was saved. Thank you!
cs_CZ: Informace byla uložena. Děkujeme!

en: Insert to Contact Form
cs_CZ: Vložit do Kontaktního formuláře

en: Install %s failed
cs_CZ: Instalace %s se nezdařila

en: Integrate with Membership
cs_CZ: Integrovat s Členstvím

en: Invalid %s
cs_CZ: Neplatné %s

en: Invalid ID
cs_CZ: Neplatné ID

en: Invalid Map ID
cs_CZ: Neplatné ID mapy

en: Invalid Marker ID
cs_CZ: Neplatné ID značky

en: Invalid XML file
cs_CZ: Neplatný soubor XML

en: Invalid length for %s, max length is %s
cs_CZ: Neplatná hodnota délky %s, max. hodnota délky je %s

en: Invalid numeric value for %s
cs_CZ: Neplatná číselná hodnota %s

en: It's amazing when you boost development with your feedback and ratings. So we create special <a target='_blank' href='%s'>boost page</a> to help you to help us.
cs_CZ: Bude fajn, když podpoříte vývoj vaší zpětnou vazbou a hodnoceními. Vytváříme speciální <a target='_blank' href='%s'>stránku pro podporu</a>, která vám usnadní pomoci nám.

en: It's never been so easy to create and manage pricing and comparison tables with table builder. Any element of the table can be customise with mouse click.
cs_CZ: Nikdy nebylo tak snadné vytvářet a spravovat tabulky cen a jejich srovnávání jako s naším tvůrcem tabulek. Každý prvek tabulky lze přizpůsobit pomocí kliknutí myši.

en: Label
cs_CZ: Štítek

en: Latitude
cs_CZ: Zeměp.šířka

en: Latitude for your marker
cs_CZ: Zeměpis.šířka pro vaší značku

en: Left Bottom
cs_CZ: Vlevo dole

en: Left Center
cs_CZ: Vlevo uprostřed

en: Left Top
cs_CZ: Vlevo nahoře

en: Line Color
cs_CZ: Barva čáry

en: Line Opacity
cs_CZ: Průhlednost čáry

en: Line Weight
cs_CZ: Tloušťka čáry

en: Link for opening by click on the marker
cs_CZ: Odkaz, na který se má přejít kliknutím na značku

en: Live Chat Plugin
cs_CZ: Plugin Live chat

en: Logged In Users Only
cs_CZ: Pouze pro přihlášené uživatele

en: Longitude
cs_CZ: Zeměp.délka

en: Longitude for your marker
cs_CZ: Zeměpis.délka pro vaší značku

en: Main page Go here!!!!
cs_CZ: Úvodní strana Zde!!!

en: Make your map unique with our Map Themes, just try to change it here - and you will see results on your Map Preview.
cs_CZ: Udělejte svou mapu jedinečnou pomocí našich motivů, změňte motiv zde, a uvidíte výsledek na vašem náhledu mapy.

en: Map
cs_CZ: Mapa

en: Map Center
cs_CZ: Střed mapy

en: Map Height
cs_CZ: Výška mapy

en: Map Id
cs_CZ: ID mapy

en: Map Name
cs_CZ: Jméno mapy

en: Map Stylization
cs_CZ: Motivy mapy

en: Map Width
cs_CZ: Šířka mapy

en: Map Zoom
cs_CZ: Přiblížení mapy

en: Map can not be loaded completely. Probably, you are using our base Google Map API key.<br /><br />
    This key is used by default for all our users in accordance with <a target="_blank" href="%s">Google Maps APIs Standard Plan</a>.
    But each API key has fixed limits on count of maps loads per day.<br /><br />
    You can create <a target="_blank" href="%s">your own Google Maps API key</a> and type it on <a target="_blank" href="%s">Settings tab</a>.
    It's free, takes 10-20 minutes of your time and lets to apply your own API key only for your sites.
    If you already use own Google Maps API key - you should open <a target="_blank" href="%s">Google Developer console</a> and check:
    <ul style="padding-left: 20px; list-style: decimal;">
    <li>Have you set correct settings to use your Google Map API key?</li>
    <li>Have you paste correct Google Map API key on the <a target="_blank" href="%s">Settings tab</a>?</li>
    <li>Open <a target="_blank" href="%s">browser console</a>, find Google Map API error and read its description in <a target="_blank" href="%s">Map API Errors table</a>.</li>
    </ul>
cs_CZ: Mapu nelze načíst úplně. Pravděpodobně používáte univerzální klíč API pro Google mapy.<br /><br />
    Tento klíč lze ve výchozím nastavení použít pro všechny uživatele v souladu se <a target="_blank\ "href="%s"> Standardním plánem API služby Google maps</a>.
    Ale každý tento klíč API má pevně stanovené limity počtu zatížení mapy za den.<br /><br />
    Můžete vytvořit <a target="_blank" href="%s"> vlastní klíč API pro Google Maps</a>a zadat jej do políčka v <a target="_blank" href="%s"> záložce Nastavení </a>.
    Je to zdarma, trvá to 10-20 minut a umožňuje použít vlastní APIklíč pouze pro vaše stránky.
    Pokud již používáte vlastní klíč API Google Maps - měli byste otevřít <a target ="_blank\ "href="%s">Google Developer Console</a> a zkontrolovat:
    <ul style="padding-left: 20px; list-style: decimal;">
    <li>Nastavili jste správná nastavení pro použití klíče API Google Map? </li>
    <li>Vložili jste správný klíč Google API do záložky <a target="_blank" href="%s">Nastavení</a>?</li>
    <li>Otevřete <a target="_blank" href="%s"> konzoli prohlížeče</a>, najděte Google Map API error a přečtěte si instrukce v <a target="_blank" href="%s">Tabulce chyb API klíče</a>.</li>
    </ul>

en: Map data not found
cs_CZ: Nenalezeny údaje mapy

en: Map not found
cs_CZ: Mapa nenalezena

en: Map shortcode
cs_CZ: Kód mapy

en: Map type control
cs_CZ: Ovládací prvek zobrazení mapy

en: Map will be displayed as image at sidebar, on click - will be opened in popup
cs_CZ: Mapa bude zobrazena jako obrázek na postranním panelu, po kliknutí se otevře v popupu

en: Map with ID %d not found
cs_CZ: Mapa s ID %d nenalezena

en: Maps
cs_CZ: Mapy

en: Maps Import / Export
cs_CZ: Import/export map

en: Maps from %s - %s
cs_CZ: Mapy od %s do %s

en: Marker Address
cs_CZ: Adresa značky

en: Marker Categories
cs_CZ: Kategorie značek

en: Marker Category
cs_CZ: Kategorie značky

en: Marker Category data not found
cs_CZ: Nenalezeny údaje o kategoriích značek

en: Marker Description
cs_CZ: Popis značky

en: Marker ID
cs_CZ: ID značky

en: Marker Link
cs_CZ: Odkaz značky

en: Marker List Default Image
cs_CZ: Přednastavený obrázek pro seznam značek

en: Marker Name
cs_CZ: Název značky

en: Marker Not Found
cs_CZ: Značka nenalezena

en: Marker name
cs_CZ: Název značky

en: Markers
cs_CZ: Značky

en: Markers Clusterization
cs_CZ: Sjednocování značek

en: Markers List
cs_CZ: Seznam značek

en: Markers List Color
cs_CZ: Barva seznamu značek

en: Markers from %s
cs_CZ: Značky od %s

en: Max Zoom Level
cs_CZ: Max. stupeň zoomu

en: Max marker's count
cs_CZ: Maximální počet značek

en: Membership by Supsystic
cs_CZ: Členství ve skupině Supsystic

en: Message
cs_CZ: Zpráva

en: Message field is required.
cs_CZ: Pole se zprávou je povinné.

en: Method
cs_CZ: Metoda

en: Min Zoom Level
cs_CZ: Min. stupeň zoomu

en: Missing File
cs_CZ: Chybějící soubor

en: Mobile Zoom Level
cs_CZ: Stupeň zoomu pro mobily

en: Module Update Failed
cs_CZ: Aktualizace modulu selhala

en: Module Updated
cs_CZ: Modul aktualizován

en: More info
cs_CZ: Více informací

en: More plugins for your WordPress site here!
cs_CZ: Další pluginy pro váš WordPress zde!

en: Mouse wheel to zoom
cs_CZ: Přiblížit pomocí kolečka myši

en: Move files for %s failed
cs_CZ: Přesunutí souborů %s se nezdařilo

en: N/A
cs_CZ: Nedostupné

en: Name
cs_CZ: Jméno

en: New
cs_CZ: Nová

en: News
cs_CZ: Novinky

en: Newsletter Plugin
cs_CZ: Plugin Newsletter

en: No
cs_CZ: Ne

en: No Map Found
cs_CZ: Nenalezena žádná mapa

en: No Marker Category Found
cs_CZ: Nenalezena žádná kategorie značek

en: No XML file were found
cs_CZ: Nebyl nalezen soubor XML

en: No modules were found in XML file
cs_CZ: V XML souboru nebyly nalezeny žádné moduly

en: None
cs_CZ: Nic

en: Nope, maybe later
cs_CZ: Možná později

en: Not selected
cs_CZ: Nevybráno

en: Nothing to update
cs_CZ: Verze je aktuální

en: Notice
cs_CZ: Poznámka

en: OFF
cs_CZ: VYP

en: ON
cs_CZ: ZAP

en: Ok, you deserve it
cs_CZ: OK, zasloužíte si to

en: On frontend map will be centered on current user location.
cs_CZ: Mapa bude vycentrována na aktuální pozici uživatele.

en: On frontend the map will be centered on current marker with opened info window.
cs_CZ: Mapa bude vycentrována na aktuální značku s otevřeným informačním oknem.

en: One of the best plugin for creating Contact Forms on your WordPress site. Changeable fonts, backgrounds, an option for adding fields etc.
cs_CZ: Jeden z nejlepších pluginů pro vytváření kontaktních formulářů na vašem webu WordPress. Volitelné fonty, pozadí, možnost přidávání polí apod.

en: Oops! Something went wrong...
cs_CZ: Safra! Něco se nepovedlo...

en: Opacity
cs_CZ: Průhlednost

en: Open in new window
cs_CZ: Otevřít v novém okně (panelu)

en: Open marker description by mouse hover
cs_CZ: Zobrazit popis značky po přejetí myší

en: Open marker description when map load
cs_CZ: Zobrazit popis značky při načtení mapy

en: Operations
cs_CZ: Operace

en: Other
cs_CZ: Ostatní

en: Overview
cs_CZ: Přehled

en: PHP code
cs_CZ: Kód PHP

en: PRO Features
cs_CZ: Funkce PRO

en: PRO option
cs_CZ: Pouze v PRO verzi

en: Parameters of markers / shapes info-window PopUp
cs_CZ: Parametry značek / tvarů vyskakovacího info okna

en: Params
cs_CZ: Parametry

en: Parent Category
cs_CZ: Nadřazená kategorie

en: Path of icon file
cs_CZ: Cesta k souboru ikony

en: Percent
cs_CZ: Procenta

en: Period From
cs_CZ: Doba od

en: Period To
cs_CZ: Období do

en: Period date from
cs_CZ: Období je od

en: Period date to
cs_CZ: Doba trvání dat

en: Photo Gallery Plugin
cs_CZ: Plugin Fotogalerie

en: Photo Gallery Plugin with a great number of layouts will help you to create quality respectable portfolios and image galleries.
cs_CZ: Plugin Fotogalerie s velkým počtem nastavení vám pomůže vytvořit kvalitní úhledná portfolia a obrazové galerie.

en: Pixels
cs_CZ: Pixely

en: Please be advised that this option is available only in <a target='_blank' href='%s'>PRO version</a>. You can <a target='_blank' href='%s' class='button'>Get PRO</a> today and get this and other PRO option for your Maps!
cs_CZ: Upozorňujeme, že tato volba je k dispozici pouze ve <a target ='_blank' href='%s'>verzi PRO</a>. Můžete <a target='_blank' href='% s' class = 'button'>Získat PRO verzi</a> a další PRO volby pro vaše vyskakovací okna!

en: Please don't send contact requests so often - wait for response for your previous requests.
cs_CZ: Prosím neposílejte žádosti o kontaktování moc často - počkejte na odpověď na váš předchozí dotaz.

en: Please enter %s
cs_CZ: Zadejte %s

en: Please enter Map Name
cs_CZ: Zadejte jméno mapy

en: Please enter Marker Category
cs_CZ: Zadejte kategorii značek

en: Please enter marker name
cs_CZ: Zadejte název značky

en: Please enter valid email address
cs_CZ: Zadejte platnou e-mailovou adresu

en: Please select %s
cs_CZ: Vyberte %s

en: Please, check your Map Shortcode.
cs_CZ: Zkontrolujte vložený kód mapy.

en: Please, post url
cs_CZ: Prosím připojte URL

en: Please, set your own Google API key in Google Maps Easy plugin <a href='%s'>Settings</a>! More info about Maps and API keys you can find <a href='%s' target='_blank'>here</a>.
cs_CZ: Prosím, nastavte si vlastní klíč Google API v Google Maps Easy v <a href='%s'>Nastavení pluginu</a>! Další informace o klíčích API a mapách naleznete <a href='%s' target='_blank'>zde</a>.

en: Plugin options
cs_CZ: Možnosti pluginu

en: Points
cs_CZ: Body

en: Points Count
cs_CZ: Počet bodů

en: Polygon
cs_CZ: Mnohoúhelník

en: Polyline
cs_CZ: Křivka

en: Popup Plugin
cs_CZ: Plugin Vyskakovací okno

en: Preset Zoom
cs_CZ: Přednastavený zoom

en: Pricing Table
cs_CZ: Tabulka cen

en: Print Button
cs_CZ: Tlačítko pro tisk

en: Radius
cs_CZ: Rádius

en: Remove Color
cs_CZ: Odstranit barvu

en: Remove KML field
cs_CZ: Odstranit pole KML

en: Remove Point
cs_CZ: Odstranit bod

en: Report a bug
cs_CZ: Zpráva o chybě

en: Require a new functionality
cs_CZ: Požadavek na novou funkci

en: Right Bottom
cs_CZ: Vpravo dole

en: Right Center
cs_CZ: Vpravo uprostřed

en: Right Top
cs_CZ: Vpravo nahoře

en: Road Map
cs_CZ: Cestovní mapa

en: Round
cs_CZ: Zaoblení v px

en: Rounded Edges
cs_CZ: Zaoblené rohy

en: Rounded edges
cs_CZ: Zaoblené rohy

en: Satellite
cs_CZ: Satelitní mapa

en: Save
cs_CZ: Uložit

en: Save Figure
cs_CZ: Uložit obrázek

en: Save Heatmap Layer
cs_CZ: Uložit vrstvu s mapou koncentrace

en: Save Map
cs_CZ: Uložit mapu

en: Save Marker
cs_CZ: Uložit značku

en: Save all options
cs_CZ: Uložit všechny volby

en: Search
cs_CZ: Vyhledat

en: Search Country
cs_CZ: Vyhledat zemi

en: Search by name
cs_CZ: Vyhledat podle názvu

en: Search your location by address, just start typing here
cs_CZ: Najít místo podle adresy, pište zde

en: Select
cs_CZ: Vybrat

en: Select %s
cs_CZ: Vybrat %s

en: Select Contact Form
cs_CZ: Vybrat Kontaktní formulář

en: Select Markers List type
cs_CZ: Vybrat druh seznamu značek

en: Select map
cs_CZ: Vybrat mapu

en: Selected
cs_CZ: Vybráno

en: Send email
cs_CZ: Poslat e-mail

en: Send information about what plugin options you prefer to use, this will help us make our solution better for You.
cs_CZ: Pošlete informace o tom, jaké možnosti pluginu preferujete, pomůže nám to vylepšit náš plugin přesně pro Vás.

en: Send usage statistics
cs_CZ: Odeslat statistiku využití

en: Server Settings
cs_CZ: Nastavení serveru

en: Set coords, separated by semicolons or marker id
cs_CZ: Nastavit souřadnice, oddělené středníkem nebo id značky

en: Set zoom level from 1 to 21
cs_CZ: Nastavit úroveň přiblížení od 1 do 21

en: Sets domain for google API scripts
cs_CZ: Nastavte doménu pro skripty Google API

en: Sets map center. You can set map center in next ways: type address to use its coords, type the coords' values in appropriate fields or just drag the map on preview.
cs_CZ: Vycentruje mapu na střed. Toto můžete nastavit následujícími způsoby: zadejte adresu pomocí koordinátů, zadejte hodnoty koordinátů do příslušných polí nebo jednoduše přetáhněte mapu ručně myší.

en: Sets the grid size of cluster. The higher the size - the more area of capture the markers to the cluster.
cs_CZ: Nastaví vzdálenost pro sjednocování. Čím vyšší číslo, tím větší je plocha která sjednotí více značek do jedné.

en: Settings
cs_CZ: Nastavení

en: Shape ID
cs_CZ: ID tvaru

en: Shape coordinates list
cs_CZ: Seznam souřadnic tvaru

en: Shape name
cs_CZ: Název tvaru

en: Shape type
cs_CZ: Typ tvaru

en: Shortcode will appear after you save map.
cs_CZ: Kód se zobrazí po uložení mapy.

en: Show alternate routes
cs_CZ: Ukázat alternativní trasy

en: Show description by default
cs_CZ: Zobrazovat popis automaticky

en: Show description by mouse hover
cs_CZ: Zobrazit popis po přejetí myší

en: Show markers list with your map on frontend
cs_CZ: Zobrazit seznam značek vaší mapy na uživatelském rozhraní

en: Show route data
cs_CZ: Ukázat údaje o trase

en: Show route steps
cs_CZ: Ukázat úseky trasy

en: Skip
cs_CZ: Přeskočit

en: Slider - Title and Img
cs_CZ: Slider - nadpis a obrázek

en: Slider Plugin
cs_CZ: Plugin Slider

en: Slider Table
cs_CZ: Tabulka slideru

en: Slider Vertical - Title and Description
cs_CZ: Vertikální slider - nadpis a popis

en: Slider Vertical - Title and Img
cs_CZ: Vertikální slider - nadpis a obrázek

en: So check full features list <a target='_blank' href='%s'>here</a>.
cs_CZ: Zkontrolujte si seznam všech funkcí <a target='_blank' href='%s'>zde</a>.

en: Social Share Buttons
cs_CZ: Tlačítka pro sociální sítě

en: Social share buttons to increase social traffic and popularity. Social sharing to Facebook, Twitter and other social networks.
cs_CZ: Tlačítka pro sociální sítě ke zvýšení návštěvnosti a popularity. Sdílení obsahu na Facebooku, Twitteru a dalších sociálních sítích.

en: Sometimes you need to disable possibility to zoom your map using mouse wheel. This can be required for example - if you need to use your wheel for some other action, for example scroll your site even if mouse is over your map.
cs_CZ: V některých případech budete potřebovat zakázat možnost zvětšit mapu pomocí kolečka myši - například pokud potřebujete použít kolečko pro jiné funkce,jako třeba při procházení stránek, kdy je kurzor myši na mapě.

en: Sort Order
cs_CZ: Pořadí

en: Spread the word!
cs_CZ: Zmiňte se o nás!

en: Square
cs_CZ: Obdélník

en: Standard Zoom control will not displaying for this map, because the Custom Map Controls option enabled now.
cs_CZ: Výchozí ovládání přiblížení není zobrazeno, protože je zaškrtnuta volba Uživatelské nastavení ovládání mapy.

en: Street view control
cs_CZ: Ovládací prvek Street view

en: Street view control usually is located on right lower corner of your map
cs_CZ: Ovládací prvek Street view se obvykle nachází v levém horním rohu mapy

en: Subject
cs_CZ: Předmět

en: Subject field is required.
cs_CZ: Vaše pole s předmětem zprávy je povinné.

en: Support
cs_CZ: Podpora

en: Supsystic Newsletter plugin for automatic mailing of your letters. You will have no need to control it or send them manually. No coding, hard skills or long hours of customizing are required.
cs_CZ: Plugin Newsletter pro automatické zasílání novinek. Nepotřebujete je třídit nebo je posílat ručně. Žádné kódování, znakost kódovacího jazyka nebo dlouhé hodiny nastavování.

en: Tax Rate
cs_CZ: Sazba

en: Terrain
cs_CZ: Terénní mapa

en: Text color
cs_CZ: Barva textu

en: The Best WordPress PopUp option plugin to help you gain more subscribers, social followers or advertisement. Responsive pop-ups with friendly options.
cs_CZ: Nejlepší doplněk WordPressu - vyskakovací okno, vám pomůže získat více uživatelů, sledujících na sociálních sítích nebo reklamy. Responzivní vyskakovací okno s širokými možnostmi nastavení.

en: There are no configuration options for this module
cs_CZ: Tento modul není konfigurovatelný

en: There are so many features, so we can't post it here. Like
cs_CZ: Je zde hodně funkcí, takže všechny se sem bohužel nevejdou

en: There is a few different ways to zoom and centralize map. The easiest one is to drag your map using mouse - 'Draggable' option must be enabled, or with pan controller help in live preview. <a href='http://supsystic.com/how-to-zoom-and-center-the-initial-map-on-markers/'>Read more...</a>
cs_CZ: Existuje několik různých způsobů, jak přiblížit a vystředit mapu. Nejjednodušší je přetahnout mapu na střed pomocí myši (možnost 'Přetažitelná myší' musí být povolená), nebo ovládacím prvkem v živém náhledu. <a href='http://supsystic.com/how-to-zoom-and-center-the-initial-map-on-markers/'>Přečtěte si více</a>

en: There was some problem while trying to retrieve our news, but you can always check all list <a target='_blank' href='%s'>here</a>.
cs_CZ: Při pokusu o načtení našich novinek se objevil problém. Seznam všech novinek nicméně můžete najít i <a target='_blank' href='%s'>zde</a>.

en: This is first start up of the %s plugin.
cs_CZ: Toto je první spuštění pluginu %s.

en: This option allows you to search and show multiple markers for selected date, categories and keywords. NOTE: it removes separate markers categories filter button from custom map controls.
cs_CZ: Tato volba umožňuje vyhledávat a zobrazovat více značek pro vybrané datum, kategorie a klíčová slova. POZNÁMKA: odstraňuje samostatné značky filtru kategorií z vlastních ovládacích prvků mapy.

en: This option is available in <a target='_blank' href='%s'>PRO version</a> only, you can get it <a target='_blank' href='%s'>here.</a>
cs_CZ: Tato volba je dostupná pouze v <a target='_blank' href='%s'>PRO verzi</a> kterou můžete získat <a target='_blank' href='%s'>zde.</a>

en: Title
cs_CZ: Nadpis

en: Title Color
cs_CZ: Barva titulku

en: Title Font Size
cs_CZ: Velikost písma titulku

en: To add Heatmap Layer points you need to activate Add Points button and draw each point by click on map. To remove points you need to activate Remove Points button and delete necessary point by click on it or just click on Delete Heatmap Layer button to remove all Heatmap Layer points. Important! You must to deactivate Add by Click and Remove by Click buttons after ending of the add / remove points.
cs_CZ: Chcete-li přidat body do vrstvy s mapou koncentrace, musíte aktivovat tlačítko Přidat body a přidat každý bod kliknutím na mapu. Chcete-li odstranit body, musíte aktivovat tlačítko Odebrat body a odstranit je kliknutím na ně, nebo kliknutím na tlačítko Smazat vrstvu mapy koncentrace odstraníte všechny body najednou. Důležité! Musíte deaktivovat tlačítka Přidat body a Odebrat body po ukončení přidávání nebo odebírání bodů.

en: To use this feature, You need to reactivate your Google Maps Easy plugin.
cs_CZ: Chcete-li tuto funkci použít, musíte znovu aktivovat plugin Google Maps Easy.

en: Top Center
cs_CZ: Nahoře uprostřed

en: Top Left
cs_CZ: Nahoře vlevo

en: Top Right
cs_CZ: Nahoře vpravo

en: Topic
cs_CZ: Téma

en: Traffic Layer
cs_CZ: Vrstva mapy s cestami

en: Transit Layer
cs_CZ: Vrstva mapy s MHD

en: Translation
cs_CZ: Překlad

en: Turned Off %s
cs_CZ: Vypnout %s

en: Turned On %s
cs_CZ: Zapnout %s

en: Type
cs_CZ: Typ

en: Type of your figure:<br /><br /><b>Polyline</b> - a series of straight segments on the map.<br /><br /><b>Polygon</b> - area enclosed by a closed path (or loop), which is defined by a series of coordinates.<br /><br /><b>Circle</b> - circle shape,defined by center coordinates and radius.
cs_CZ: Typy vašeho tvaru:<br /><br /><b>Křivka</b> - řada rovných segmentů na mapě.<br /><br /><b>Mnohoúhelník</b> - uzavřená oblast definovaná cestou (nebo smyčkou), tvořenou více souřadnicovými body.<br /><br /> <b>Kruh</b> - kruhový tvar, definovaný středovými souřadnicemi a poloměrem.

en: Uncategorized
cs_CZ: Nezařazeno

en: Upload
cs_CZ: Nahrát

en: Upload Icon
cs_CZ: Nahrát ikonu

en: Usage id
cs_CZ: ID používání

en: Use Places Toolbar
cs_CZ: Použijte panel nástrojů Místa

en: Use improved markers search
cs_CZ: Využijte vylepšené vyhledávání značek

en: Use limits for marker's adding
cs_CZ: Použít limit pro přidávání značek

en: Use markers categories
cs_CZ: Použít kategorie značek

en: Use miles
cs_CZ: Použijte míle

en: User API key
cs_CZ: Uživatelský klíč API

en: User role can use plugin
cs_CZ: Tato úroveň uživatele může používat plugin

en: User who created marker
cs_CZ: Uživatel, který vytvořil značku

en: User with next roles will have access to whole plugin from admin area.
cs_CZ: Ostatní úrovně uživatelů mají přístup do pluginu přes administrační rozhraní.

en: Value
cs_CZ: Hodnota

en: Value Type
cs_CZ: Typ hodnoty

en: Version
cs_CZ: Verze

en: Video tutorial
cs_CZ: Video návod

en: Visits Count
cs_CZ: Počítadlo návštěv

en: We are trying to make our plugin better for you, and you can help us with this. Just check this option - and small promotion link will be added in the bottom of your Google Maps. This is easy for you - but very helpful for us!
cs_CZ: Snažíme se, aby náš plugin byl co nejlepší, a s tím nám můžete pomoci i vy. Zaškrtněte toto políčko a malý propagační odkaz se objeví ve spodní části vaší Google mapy. Pro vás je to snadné - a pro nás velmi užitečné!

en: Website
cs_CZ: Webová stránka

en: Welcome to
cs_CZ: Vítejte v

en: Welcome to Supsystic Secure
cs_CZ: Vítejte v Supsystic

en: What to do next? Check below section
cs_CZ: Co dál? Podívejte se na sekci níže

en: Widget Map height
cs_CZ: Výška widgetu s mapou

en: Widget Map width
cs_CZ: Šířka widgetu s mapou

en: Width
cs_CZ: Šířka

en: Width of info window
cs_CZ: Šířka info okna

en: Write here all text, that you want to appear in marker info-window PopUp
cs_CZ: Zde napište celý text, který se má zobrazit v info okně značky

en: Write here all text, that you want to appear in shape info-window PopUp
cs_CZ: Zde napište text, který se má zobrazit ve vyskakovacím info okně tvaru

en: X coordinate of marker (lng)
cs_CZ: Souřadnice X značky (zeměpis.délka)

en: Y coordinate of marker (lat)
cs_CZ: Souřadnice Y značky (zeměpis.šířka)

en: Yes
cs_CZ: Ano

en: You can add a map in popup window by inserting map shortcode in any popup text field. Learn more about how to do this <a href='http://supsystic.com/add-map-in-popup-window/'>here</a>.
cs_CZ: Mapu do vyskakovacího okna můžete přidat vložením zkráceného kódu do libovolného textového pole vyskakovacího okna. Další informace o tom, jak to udělat naleznete <a href='http://supsystic.com/add-map-in-popup-window/'>zde</a>.

en: You can add a map in the site content via shortcode or php code. Learn more about how to do this <a href='http://supsystic.com/add-map-into-site-content/'>here</a>.
cs_CZ: Mapu do obsahu webu můžete přidat pomocí zkráceného kódu nebo php kódu. Další informace o tom, jak to udělat jsou <a href = 'http://supsystic.com/add-map-into-site-content/'>zde</a>.

en: You can select your Google Map theme - Road Map, Hybrid, Satellite or Terrain - here. By default your map will have Road Map Google maps theme.
cs_CZ: Můžete si vybrat téma Google Mapy - Cestovní, Hybridní, Satelitní nebo Terénní. Výchozí nastavení mapy je Cestovní.

en: You can set your info window background color here
cs_CZ: Zde můžete nastavit barvu pozadí info okna

en: You can set your info window description font size here
cs_CZ: Zde můžete nastavit velikost písma obsahu

en: You can set your info window title color here
cs_CZ: Zde můžete nastavit barvu titulku info okna

en: You can set your info window title font size here
cs_CZ: Zde můžete nastavit velikost písma titulku

en: You can use your own Google API key, check the <a href='//supsystic.com/google-maps-api-key/' target='_blank'>instruction</a> how to create it. To use plugin's default API key leave this field blank.
cs_CZ: Můžete použít vlastní klíč API Google Maps, následujte <a href='//supsystic.com/google-maps-api-key/' target='_ blank'>instrukce</a> jak jej vytvořit. Pokud chcete použít výchozí klíč pluginu API, ponechte toto pole prázdné.

en: You have an incredible opportunity to get PRO version for free. Make Translation of plugin! It will be amazing if you take advantage of this offer! More info you can find here <a target='_blank' href='%s'>Get PRO version of any plugin for FREE'</a>
cs_CZ: Máte výbornou příležitost získat zdarma PRO verzi. Přeložte tento plugin do svého jazyka! Bude skvělé, pokud využijete této nabídky. Více informací naleznete zde <a target='_blank' href='%s'>Získejte PRO verzi libovolného pluginu zdarma'</a>

en: You have no Maps for now. <a href='%s' style='font-style: italic;'>Create</a> your first Map!
cs_CZ: Zatím nemáte vytvořeny žádné mapy.<a href='%s' style='font-style: italic;'>Vytvořte</a> vaši první mapu!

en: You have no Marker Categories for now. <a href='%s' style='font-style: italic;'>Create</a> your first Marker Category!
cs_CZ: Prozatím nemáte vytvořeny žádné kategorie značek. <a href='%s' style='font-style: italic;">Vytvořte</a> svou první kategorii značek!

en: You have no brands
cs_CZ: Nemáte vytvořenou žádnou značku

en: You have no categories
cs_CZ: Nemáte vytvořenou žádnou kategorii

en: You have no maps
cs_CZ: Nemáte vytvořenu žádnou mapu

en: You have no maps for now.
cs_CZ: Ještě nemáte žádné mapy.

en: You have no markers for now.
cs_CZ: Ještě nemáte žádné značky.

en: You have no permissions to view this page
cs_CZ: Na tuto stránku nemáte přístup

en: You must select a valid category.
cs_CZ: Vyberte platnou kategorii.

en: Your e-mail field is required.
cs_CZ: Vaše pole s e-mailem je povinné.

en: Your email was send, we will try to respond to you as soon as possible. Thank you for support!
cs_CZ: Váš e-mail byl odeslán, pokusíme se odpovědět co nejdříve.Děkujeme za vaši podporu!

en: Your figure title
cs_CZ: Titulek vašeho tvaru

en: Your map height.<br /><br />If Adapt map to screen height option is checked - map height will be recalculated on frontend and can be equals to:<ul><li>1) your device screen height - height from top of page to top of map (if screen height > height from top of page to top of map)</li><li>2) your device screen height (in other cases)</li></ul>Recalculation will be done for maps in page content and widgets except of maps which displaying in Google Maps Easy widget popup (Display as image mode).
cs_CZ: Výška vaší mapy. <br /><br /> Je-li zaškrtnuta volba Upravit mapu na výšku obrazovky, - výška mapy se přepočítá na uživatelské rozhraní a může se rovnat:<ul><li>1) výšce obrazovky zařízení - výška od horní části stránky k horní části mapy (pokud je výška obrazovky větší než výška od horní části stránky k horní části mapy) </li><li>2) výšce obrazovky zařízení (v ostatních případech)</li></ul>Přepočítání se provede pro mapy v obsahu stránky a widgety, s výjimkou map, které se zobrazují ve vyskakovacím okně widgetu Google Maps Easy (zobrazeno v režimu obrázku).

en: Your map name
cs_CZ: Jméno vaší mapy

en: Your map suddenly stopped working and you get the following error?<blockquote style='color: gray; font-style: italic;'>Oops! Something went wrong.This page didn't load Google Maps correctly. See the JavaScript console for technical details.</blockquote>Please check you browser console, if you'll see such error <blockquote style='color: gray; font-style: italic;'>This site has exceeded its daily quota for maps.</blockquote> - this <a href='//supsystic.com/google-maps-api-key/' target='_blank'>article</a> is written for you and required for reading.
cs_CZ: Vaše mapa náhle přestala fungovat a objevila se následující chybová hláška?<blockquote style='color: gray; font-style: italic;'>Jejda! Něco se pokazilo. Tato stránka nenačetla správně službu Google mapy. Viz Konzoli pro technické podrobnosti.</blockquote>Zkontrolujte konzoli prohlížeče, pokud uvidíte chybu <blockquote style='color: gray; font-style: italic;'>Tato stránka překročila denní kvótu pro mapy,</blockquote> přečtěte si tento <a href='//supsystic.com/google-maps-api-key/' target='_blank'>článek</a>.

en: Your map width
cs_CZ: Šířka vaší mapy

en: Your marker Icon, that will appear on your map for this marker
cs_CZ: Ikona vaší značky, která se zobrazí u této značky na vaší mapě

en: Your marker title
cs_CZ: Titulek vaší značky

en: Your name field is required.
cs_CZ: Vaše pole se jménem je povinné.

en: Your website field is required.
cs_CZ: Vaše pole s web adresou je povinné.

en: Zoom Level
cs_CZ: Stupeň zoomu

en: Zoom control
cs_CZ: Ovládání přiblížení mapy (zoom)

en: Zoom control type on your map. Note, to view Zoom control on the map the Custom Map Controls option must be disabled.
cs_CZ: Ovládací prvek přiblížení na mapě. Chcete-li zobrazit ovládací prvek přiblížení na mapě, volba Vlastní nastavení ovládacích prvků mapy musí být zakázána.

en: and %s more
cs_CZ: a %s víc

en: cannot insert to table
cs_CZ: nelze vložit do tabulky

en: class
cs_CZ: třída

en: height
cs_CZ: výška

en: htaccess admin protect
cs_CZ: ochrana pomocí htaccess

en: in % or px, for example, 100% or 200px
cs_CZ: v % or pixelech, např. 100% or 200px

en: in px, for example, 200 or 400
cs_CZ: v pixelech, např. 200 nebo 400

en: or Upload KML file
cs_CZ: nebo nahrát soubor KML

en: width
cs_CZ: šířka
